zdjęcie 2 : Cladonia cervicornis ssp. verticillata zdjecie 3 : Cladonia furcata zdjęcie 4 : Cladonia furcata, to z czerwonymi owocnikami to może być coś z sekcji cocciferae, ale chyba na mokro zdjęcia robione, więc pewności nie mam zdjęcie 5 : Cetraria aculeata? (przydalo by sie zbliżenie) zdjęcie 6 : trudno powiedzieć. A powiedz mi proszę skąd jest to stanowisko? Lubię Cladonia foliacea i w tym rzypadku z chęcią będę bardzo wścibski i jeśli by Ci nie przeszkadzało to byłbym wdzięczny za dokladniejszą lokalizację :)
Porosty to tylko z ciekawości, bo główne zainteresowania to rośliny. Stanowisko Osiek, powiat żarski (lubuskie). Tych chrobotków to trochę jest w tej okolicy jest nawet rezerwat Mierkowskie Suche Bory i obszar Natura 2000 Mierkowskie Wydmy (większa powierzchnia). Własnie we wrześniu jest organizowana konferencja
Tak, masz rację. I również co do tego że prof. Lipnicki to bardzo miły czlowiek i dobry dydaktyk. Spotykam się często z osobami, które chciały by poczytać i dowiedzieć się podstaw o porostach. Porzyczam im wtedy "Porosty Borów Tucholskich" i wszyscy jak jeden mąż bardzo sobie cenią tą książeczkę, ponieważ są w stanie ją zrozumieć i czegoś się dowiedzieć nawet z brakiem wiedzy botanicznej! Najlepiej o tym świadczy fakt, że jak dwa lata temu kupiłem na dniu ziemi 5 sztuk, to do tej pory została mi już tylko jedna :) Dzięki wielkie za info o Cladonia foliacea :) Konferencja na pewno będzie bardzo ciekawa i sporo ludzi z zagranicy będzie.
Przyznam, że te bory z chrobotkami są bardzo przyjemne do spacerów zwłaszcza we wrześniu i październiku. Kilka zdjęć z tych terenów i może przy okazji jakiegoś chrobotka da się oznaczyć. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11
(wypowiedź edytowana przez koberek 07.września.2012)
Piotrek, ale fajne widowisko ! Szkoda, że nie ponumerowałeś zdjęć. Pierwsze cztery widoczki to radość dla moich i nie tylko oczu. Na piątym rośnie moim zdaniem chrobotek koralkowy (Cladonia coccifera), na szóstym chrobotek zwyrodniały (Cladonia phyllophora), siódme przedstawia chrobotka rogokształtnego (Cladonia subulata), na ósmym chrobotek wysmukły (Cladonia gracilis), dziwiąte to chyba chrobotek siwy (Cladonia glauca), a dalej już słabo widać i trudno typować :)
Po wstępnych badaniach w 2006 r. w rezerwacie Mierkowskie Suche Bory prof. Lipnicki stwierdził 60 taksonów porostów w tym 35 naziemnych (chrobotków 28) ale od tego czasu ta liczba pewnie znacznie wzrosła.