bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
"w³ochaty" krzaczek
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2011 «
i

#563
od stycznia 2009

"w³ochaty" krzaczek #1

2011.02.20 18:08 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Andrzej Sas (andrzej528)
Nie wiem czy to jakiœ nietypowe okazy porostów, które ju¿ przedstawia³em, ale kilka krzaczków wyraŸnie zwraca³o swoj¹ uwagê pokryciem takimi "w³oskami". Da radê wytypowaæ?


Przepraszam za jakoœæ zdjêæ i jestem pewny czy porost z pierwszego zdjêcia to to samo co na pozosta³ych, bo chocia¿ drzewo to samo to krzaczek inny.
i

#571
od stycznia 2009

"w³ochaty" krzaczek #2

2011.02.21 20:31 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Andrzej Sas (andrzej528)
Nie wiem czy milczenie "wiedz¹cych" w tym w¹tku spowodowane jest jakoœci¹ fotek czy te¿ jakimiœ innymi faktami, ale uda³o mi siê wykrzesaæ ze zdjêæ jeszcze to:


Prosi³bym o wszelkie wskazówki dotycz¹ce mo¿liwego gatunku tego porostu nawet jeœli obarczone sporym ryzykiem pope³nienia b³êdu:)
i

#192
od sierpnia 2009

"w³ochaty" krzaczek #3

2011.02.21 22:11 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

El¿bieta Fa³tynowicz (lobaria)
Andrzeju - przede wszystkim miej œwiadomoœæ tego, ¿e oznaczanie wiêkszoœci porostów na podstawie zdjêæ, to swego rodzaju loteria i bardzo czêsto po prostu jest to niemo¿liwe.
Jeœli na tym forum nikt nie odpowiada w danym w¹tku, oznacza to, ¿e nie jest w stanie pomóc.
Nie tylko Twoje w¹tki pozostaj¹ bez odpowiedzi- gdy cofniesz siê np. do archiwum - znajdziesz tam wiele problemów nierozwi¹zanych.
Taka jest zasada tego forum - nie wiesz, czyli nie masz nic wa¿nego do powiedzenia, to milczysz. Nieco inaczej jest na forum www.nagrzyby.pl
tu link do ostatniej strony tematu porostowego
http://www.forum.nagrzyby.pl/viewtopic.php?t=10829&start=3120
Tam mo¿na pisaæ bez ograniczeñ / równie¿ pajacowaæ w granicach przyzwoitoœci /- a gdy czegoœ nie mo¿na oznaczyæ, to jest to wyraŸnie powiedziane.
i

#574
od stycznia 2009

"w³ochaty" krzaczek #4

2011.02.21 23:11 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Andrzej Sas (andrzej528)
Wiem i rozumiem, nie jestem w koñcu nowym u¿ytkownikiem forum. Zdarza³o siê te¿ i moim w¹tkom gin¹æ bez odpowiedzi w czeluœciach archiwum. Ale uwa¿am, ¿e czêsto nawet informacja o mo¿liwym rodzaju czy rodzajach, w których nale¿a³oby szukaæ jest bardzo przydatna, je¿eli ju¿ nie da siê rozstrzygn¹æ jednoznacznie oznaczenia, szczególnie, jeœli ktoœ stawia pierwsze kroki w danym temacie.

Przeszuka³em nieco zdjêæ z jak¿e ograniczonych je¿eli chodzi o porosty zasobów internetu (albo cierpiê na dysgoogliê) i podobne "w³oski" dostrzeg³em jedynie na Pseudevernia furfuracea, ale nie wydaje mi siê, ¿eby to by³ ten gatunek.

Grzegorz poradzi³ mi szukanie w rodzaju Ramalina, ale szczerze powiedziawszy nie znajdujê nic podobnego w sieci.

No nic, pozostaje wróciæ do tych w¹tków, gdy uzupe³niê materia³ fotograficzny:)

Pozdrawiam:)
i

#196
od stycznia 2009

"w³ochaty" krzaczek #5

2011.02.22 11:27 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Maria Kossowska (marysia_k)
Andrzeju, Pseudevernia furfuracea jest porostem bardzo zmiennym i rzeczywiœcie mo¿e wygl¹daæ podobnie. Te "w³oski", jak piszesz, to izydia - wyrostki na plesze. Czasami s¹ bardzo liczne i d³ugie, jak tu w³aœnie. Jedyne, co zbija z tropu na Twoim zdjêciu, to kolor plechy - bardzo jasny, prawie bia³y. Pseudevernia normalnie jest popielato szara... Czy zdjêcie dobrze oddaje rzeczywistoœæ?
Jeœli masz mozliwoœæ powrotu do stanowiska, to sprawdŸ kolor spodniej strony plechy (ale nie na zakoñczeniach, tylko bardziej w œrodku). Jesli bêdzie czarna/czarniawa, to jest to dziwnie zaabarwiona Pseudevernia. Jeœli nie, to siê poddajê :-D
i

#575
od stycznia 2009

"w³ochaty" krzaczek #6

2011.02.22 13:47 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Andrzej Sas (andrzej528)
Niestety w danej chwili nie mam mo¿liwoœci sprawdzenia tych cech - zosta³y dobre 200 km ode mnie... Ale zamierzam jeszcze do nich wróciæ, wiêc po prostu termin, miejmy nadziejê, rozwi¹zania zagadki trochê siê przesunie:) Grzegorz równie¿ zwraca³ uwagê, ¿e wszystkie przedstawione przeze mnie okazy s¹ dziwnie jasno zabarwione. Jedn¹ z moich teorii jest mo¿liwe przeœwietlenie zdjêæ, jako ¿e by³y one robione w pe³nym s³oñcu, drug¹ wp³yw mrozu- by³o -15, ale w sumie nie wiem czy to siê odbija na porostach. Mnie osobiœcie wydaje siê, ¿e kolory by³y doœæ zbli¿one do tych przedstawionych na zdjêciu, mo¿e ciut intensywniejsze...
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2011 «
Czy jesteœ pewien/pewna, ¿e masz coœ (rzeczowego) do dodania?

G³ówna Ostatnia doba Ostatni tydzieñ Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona u¿ywa plików cookie — wiêcej informacji