bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Na korze dębu 3
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2011 «
i

#3096
od lipca 2005

Na korze dębu 3 #1

2011.02.07 00:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Oto kolejny gatunek oznaczony w poprzednim wątku numerem 3.
pustu³ka
pustu³ka2
pustu³ka3
Myślę, że to jest wszędobylska pustułka pęcherzykowa (Hypogymnie physodes), choć taka mocno napęczniała wydaje mi się niezwykła;) Zastanawiam się też, czy nie powinna być czarna od spodu?

#684
od grudnia 2007

Na korze dębu 3 #2

2011.02.07 09:36 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Tak, to ona. Owszem, powinna być czarna, ale bliżej środka plechy. Brzegi zazwyczaj pozostają brązowe. Widać tutaj również fajną cechę rodzaju Hypogymnia - brak chwytników. Mogę zapytać, czym fotografujesz porosty? Ładne zdjęcia wychodzą. A druga sprawa, to jeśli da radę, to staraj się robić zdjęcia porostom suchym, lub co najwyżej delikatnie wilgotnym. Porosty na mokro są zazwyczaj (choć nie wszystkie) trudniejsze :)
i

#3100
od lipca 2005

Na korze dębu 3 #3

2011.02.07 22:42 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Dziękuję za potwierdzenie i pochwałę:) Porosty były bardzo mokre, bo znalezione w czasie deszczu. W domu nawet się zastanawiałam czy ich nie podsuszyć suszarką do włosów;) Ostatecznie jednak wsadziłam od razu pod binokular.

Dysponuję tylko poczciwym FinePix S9600. Natomiast przy binokularze mam zainstalowaną prostą kamerkę 1,3MP.

#688
od grudnia 2007

Na korze dębu 3 #4

2011.02.08 11:48 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
A to fajnie :) Taki sprzęt to już coś. Co do suszarki, to nie :( Mi kumpel kiedyś przyniósł kilka ciekawych chrobotków, ale żeby je dosuszyć wsadził ja na pół godziny do pieca na 90 stopni i zrobiło się z tego spaghetti chrobotkeze. (jeśli już to tutaj wystarczy 25 stopni i termoobieg, albo suszarką na zimno, kaloryfer jest też dopuszczalny). Jeśli chcesz zielnikować porosty tak, aby wytrzymały kolejne 100-150 lat to najlepiej pozwól im doschnąć w suchym pomieszczeniu (ewentualnie na wilgotno je nieco spłaszcz, zajmą mniej miejsca i nie będą się potem łamać). Przechowuj w suchym miejscu w temperaturze pokojowej w pudłach kartonowych (nawet po butach są dobre) i ewentualnie, jak w przyszłą zimę będzie -20 do -25 stopni na dworze to wystaw je na 2 dni na przemrożenie (to zabija ewentualne porostożerne owady, które rzadko, ale zdarza się potrafią zacząć konsumować Twoje zbiory. Jeśli chcesz dodatkowych informacji o przygotowaniu kopert etc to daj znać na maila, zrobię przy okazji kilka zdjęć kopert i Ci podeślę (nie obiecuję tylko, że będę mógł to zrobić szybko, mam ogrom pracy w tym momencie). Pozdrawiam!
i

#3104
od lipca 2005

Na korze dębu 3 #5

2011.02.11 23:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grazyna Domian
Piotrze, ja miałam na myśli tylko szybkie podsuszenie częściowe, żeby usunąć wodę powierzchniową dająca refleksy na zdjęciach. Teraz rozumiem, że Tobie chodziło o to aby zdjęcia robić bardziej podeschniętym okazom, takim mniej napęczniałym tak?

Mam jeszcze pytanie odnośnie przechowywania okazów - czy to muszą być torebki papierowe? Wysuszone okazy grzybów przechowuję w małych woreczkach strunowych z etykietą włożoną do środka. Porostom też by to chyba nie zaszkodziło?
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2011 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji