chrobotek strzępiasty i szablasty ?
#318
od marca 2007
proszę o pomoc w rozpoznaniu
zdjęcie nr 1 i nr 2 - chrobotek strzępiasty
zdjęcie nr 3 - chrobotek szablasty ?
#1253
od grudnia 2006
Alu wywołałaś uśmiech na moich ustach i zarazem zmieniłaś dzisiejszy nastrój :) Z pełnym szacunkiem, ale chrobotek szablasty jeszcze nie został odkryty... Rozumiem, że to przejęzyczenie, które zdarza się każdemu. Teraz na poważnie - istnieje kilka gatunków chrobotków posiadających kieliszkowe zakończenie podecjów.
Cladonia fimbriata jest chyba najpowszechniej występującym, aczkolwiek bardzo podobnym np. do C.pyxidata czy C.chlorophaea. Każdy z nich posiada trwałe lub zanikające łuski plechy pierwotnej. Brak widocznych owocników oraz szczegółów podecjów praktycznie uniemożliwia jednoznaczne oznaczenie gatunku. Z tym rodzajem szczególnie jest to trudne do wykonania. W przypadku ostatniego zdjęcia sytuacja jest podobna. To może być C.coniocracea, C.glauca jak i np. C.cornuta. Mała wysokość podecjów, ich kształt oraz zachowane łuski plechy pierwotnej skłaniają mnie do określenia go jako chrobotka szydlastego (C.coniocracea), ale jest to tylko najbardziej prawdopodobne moim zdaniem, w żadnym razie nie pewne na 100%. Pozdrawiam.
#324
od marca 2007
oczywiście, że szydlasty Grzegorzu :D, przepraszam za przejezyczenie. Nie wiem skąd mi szabla nagle się wzięła :D, ale cieszę się, że wprawiłam Cię w dobry humor :D. Dziękuję za informację. Chrobotki są szczególnie trudne do oznaczania, ponieważ wiele form jest właśnie do siebie podobnych. Nawet przez moment się zastanawaiałam czy to wszystko nie jest w ogóle
Cladonia fimbriata, ponieważ rosły bardzo blisko siebie ...