Gringo!
Dziękuję bardzo za odpowiedź, nie mam szczęścia do odpowiedzi w dziale "porosty". Właśnie o ten gatunek mi chodziło!
Dzięki Twojemu oznaczeniu odszukałem ten wątek:
https://www.bio-forum.pl/messages/11142/191022.html - swoją drogą dzisiaj akurat dostałem od Ryśka Rutkowskiego zdjęcie tego porostu - też miał właśnie taką rozczochraną główkę - tak jak inne zdjęcia w sieci.
Pytałem o niego, ponieważ dzisiaj otrzymałem od Jacka N. przesyłkę z "pstrokatymi żelkami" z wątku:
https://www.bio-forum.pl/messages/33/320417.html i pomiędzy nimi, na drewnie, bez plechy, ze znikomą ilością luźnych glonów znalazłem coś, co mi przypomniało właśnie o tym poroście:
Jednak jego apotecjum było połyskujące, gładkie (z wystającymi przezroczystymi kolcami, które pod mikroskopem należało uznać
chyba za parafizy), nie zaś takie proszkowate. Czy może młode owocniki tak mają?
Ponieważ nie mikroskopowałem nigdy
Chaenotheca stemonea ani żadnego innego gatunku z tego rodzaju, to nie wiem nic na temat jego cech mikro. Stąd moje wątpliwości i pytania mogą się wydać śmieszne, ale cóż.
Otóż owocniki z moich zdjęć rosły na drewnie. Nie było tam żadnej, nawet cienkiej plechy. Zdecydowana większość z nich nie miała również przy sobie glonów, chyba jeden czy dwa tylko miały kilka glonów przy trzonku, ale były to luźne glony na powierzchni drewna.
Dodatkowo proszę zwróć (zwróćcie) uwagę na kolor trzonka - jest on
zielony:
Widać to znacznie lepiej w preparacie mikroskopowym. Oto kilka zdjęć trzonka z dobrze widoczną strukturą - czy z takich komórek jest zbudowany trzonek w rodzaju
Chaenotheca?. Na zdjęciach podstawy trzonka widać, że wyrasta z brązowego drewna i nie ma tam plechy (akurat to jest ten, obok którego było kilka luźnych glonów).
Na tym zdjęciu:
http://www.britishlichens.co.uk/species/Chaenotheca%20ferruginea%20small.jpg widać, że podstawa trzonka jest u tego gatunku brązowa. W badanym przeze mnie grzybku cały trzonek jest zielony, podstawa apotecjów również i dopiero wyżej ścianki miseczki są brązowe. Szukałem
Chaenotheca "po nazwie", niestety nie znalazłem nic co by było
viridis,
viridula czy np.
viridostipitata. Najbliższe co mi mogło pasowac "po nazwie" to
Chaenotheca olivaceorufa (Vain.) Zahlbr. (1922), gdyż trzonek można opisać jako oliwkowy zaś apotecjum jako brązowe, ale oznaczać po nazwie.... :-))))
Czy więc to co mikroskopowałem jest inną
Chaenotheca czy też jest to może inny porost (wszystkie części J-, IKI-), czy może jest to jakiś grzybek niezlichenizowany?
z góry dziękuję za odpowiedzi
Piotrek