Przepiękna rozeta w niesamowitej scenerii.
Xantorie, to mój ulubiony temat i jakkolwiek ciągle mam kłopoty z ich oznaczaniem, to jednak z pasją fotografuje je i stale poszukujęnajpiękniejszych okazów.
Panie Wojtku - te okazy, które otrzymałem od Pana do mojej kolekcji wcale nie ułatwiają mi identyfikacji porównawczej, a to dlatego, że w ciągu roku obserwuję u niektórych Xantorii różnice w kolorystyce inne na wiosnę inne w jesieni i to w obrebie jednego gatunku. Podam przykłady zdjęciowe:\
\
Bardzo przypomina wyglądem X.polycarpa, ale kolor nie ten, więc uznałem, że to jest X.parietina z uwagi na to, że plecha jest drobniejsza.
drugie zdjęcie:\
\
ten okaz byłbym skłonny zakwalifikować jako Xantoria elegans, ale myli mnie ogromnie rozbudowana plecha, nie tak delikatna i ażurowa, jakie spotykałem na zdjęciach w albumie.
A oto kilka innych fotek równie pięknych okazów.
Panie Wojtku, jeszcze nie jestem gotowy do egzaminu z oznaczania porostów, zwłaszcza moich ulubionych Xantorii, ale stale się uczę...Pozdrawiam mając nadzieję, że ta stronka pozostanie na dłużej i i więcej osób zajmie tu miejsce dzieląc się swoimi obserwacjami
\
\
popjpeg{32471,Xantoria?}\
Intryguje mnie ostatnie zdjęcie, które najbardziej przypomina mi Xantorię fallax. Czy mam rację?