bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
naskalne (Zapadne Tatry)
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «

#4
od sierpnia 2009

naskalne (Zapadne Tatry) #1

2009.08.19 22:53 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Lilka Koziarska (lilako)
padło hasło "wrzucaj" to wrzucam ;) oba zdjecia z Tatr po słowckiej stronie.
czerwiec 2009
czerwiec 2009_zapadne tatry

#566
od grudnia 2007

naskalne (Zapadne Tatry) #2

2009.08.20 12:38 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
niestety nie widać zbytnio szczegółów :( Przydały by się następujące elementy: widok odcinka plechy, widok ewentualnych form rozmnażania się a także często jakiś rzut na spód plechy z uchwyceniem jej koloru oraz obecności i kształtu chwytników.

#5
od sierpnia 2009

naskalne (Zapadne Tatry) #3

2009.08.20 18:05 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Lilka Koziarska (lilako)
aha...łatwo powiedzieć :) niestety to coś na pierwszym zdjęciu odkryłam dopiero na ekranie komputera. Było ukryte w zagłębieniu skał. Ekspozycja mocno nasłoneczniona. Fatalną sprawą jest robienie zdjęć gdy inni chcą iść dalej. Postaram się coś jeszcze wyciągnąc ze zdjęcia.

#6
od sierpnia 2009

naskalne (Zapadne Tatry) #4

2009.08.20 18:50 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Lilka Koziarska (lilako)
zdjęcie drugie w zbliżeniu:
s³owacja_tatry
i jeszcze jedno, misecznice i...? Plecha gruba, zdecydowanie biała.
s³owacja_tatry
i

#1019
od grudnia 2006

naskalne (Zapadne Tatry) #5

2009.08.21 17:44 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
No i zaczęło się. Włożyłeś Piotrze kij w mrowisko i mamy tego skutki :) Przy tej jakości fotek i prawie całkowitym braku fachowych informacji uzupełniających możemy tylko 'strzelać'. Wykorzystując swój zawód pozwolę sobie oddać pierwszą salwę. Fotografia nr 1 z pierwszej wypowiedzi to chyba jakaś galaretnica. Druga fotka z drugiej wypowiedzi wygląda na setniczkę zwyczajną (Sarcogyne regularis). Pierwsza fotka z drugiej wypowiedzi jakoś dziwnie obrostowato mi wygląda... Zastanawia biały kolor plechy. Lilka bądź człowiekiem i podeślij mi fotkę w orginalnych rozmiarach, będzie łatwiej.

#7
od sierpnia 2009

naskalne (Zapadne Tatry) #6

2009.08.22 08:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Lilka Koziarska (lilako)
To mi się oberwało....:)
Ok, zgadzam sie, że brak szczegółów. Oryginalną fotkę wysłałam Ci meilem i faktycznie poczekam jak zbiorę lepszą dokumentację fotograficzną...:) Dziekuję forumowiczom podpowiedzi.

#567
od grudnia 2007

naskalne (Zapadne Tatry) #7

2009.08.23 11:30 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Oj włożyłem włożyłem... :) a sam z naskalnych porostów zbyt wiele to też nie znam. Ja też strzelę drugą salwę. Z drugiej wypowiedzi pierwsza fotka wygląda mi też obrostowato, ewentualnie Protoparmeliopsis muralis bez owocników? Druga fotka z drugiej wypowiedzi to będzie coś innego, niż Sarcogyne regularis (gatunek ten ma bardzo słabo zauważalną, cienką plechę i często łapie niebieskawy odcień owocników na sucho a na mokro brudnoczerwonawy), może jakaś Diplotomma np. ?
i

#1022
od grudnia 2006

naskalne (Zapadne Tatry) #8

2009.08.23 20:37 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Pozostało nam tylko jedno wyjście, a mianowicie poczekać na trzecią salwę, która zazwyczaj jest celna. Z naskalnych najmocniejsza w temacie jest Marysia. Może znajdzie chwilkę czasu i nas tu odwiedzi ? Dodam, że pomimo otrzymania fotki w orginalnych rozmiarach mam problemy. Lilka tak na przyszłość: nie przejmuj się surowymi niekiedy wypowiedziami. Wszyscy kochamy porosty i staramy się je oznaczać. Potrzebne do tego celu są zazwyczaj fotki w skali makro ukazujące całą plachę oraz charakterystyczne elementy (podecja, brzeżek, chwytniki). Całość uzupełnia dokładny opis znaleziska w postaci rejonu geograficznego, rozmiarów, kształtu, kolorów (również spodniej strony plechy) itp. W wielu wypadkach udaje się właściwie oznaczyć gatunek, ale zawsze jest to z pewnym tylko prawdopodobieństwem. Dokładne oznaczenie wymaga często badań chemicznych kwasów porostowych, badań mikroskopowych i innych. Najważniejsza jest jednak radość w ich znajdowaniu, dokumenmtowaniu i poznawaniu wiedzy, prawda ?

#57
od stycznia 2009

naskalne (Zapadne Tatry) #9

2009.09.29 12:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Maria Kossowska (marysia_k)
Jestem, ale też niewiele pomogę :-(
W Tatrach nie byłam i czuję się nimi onieśmielona, bo tak dużo gatunków występuje tylko tam... To białe rzeczywiście może być Diplotommą, myślę że to dobry trop. Górne zdjęcie - Collema? Leptogium? Przy tej jakości zdjęcia nie da się określić. Seledynowy to raczej nie Protoparmeliopsis muralis. Może Squamarina jakaś?
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji