Długość ok. 5 cm. Na dębie. Grabowno Wlk. okol. Wrocławia (woj. dolnośląskie) 10.05.2009 r. Usnea filipendula ? (zdjęcie nr. 01 i 02 po połączeniu pokazują całą plechę )
Cudowne zdjęcia :) Szkoda tylko że nie sfotografowałeś nasady plechy :( Jej kolor (ten sam, co reszty plechy, ciemniejszy lub wyraźnie zaczerniony) jest ważną cechą pomagającą w oznaczeniu gatunku. Okaz wyraźnie zwisa w dół, co może być poszlaką w kierunku Usnea filipendula. Niestety brodaczki puki co to dla mnie grupa balansująca na granicy czarnej magii i sam muszę się w nich więcej opatrzeć. Jeśli masz możliwość, sprawdź kolor nasady plechy. Różnice w kolorze, jeśli są, będą od razu zauważalne. Pozdrawiam i gratuluję znaleziska! Ps. O ile dobrze pamiętam, to najpopularniejsze w Polsce gatunki to U. filipendula, U. hirta oraz U. subfloridana. Reszta to rzadkość.
Będę tam w najbliższą sobotę. Ostatnio , przeszukjąc dość pobieżnie, znalazłem tam kilkanaście brodaczek. Prezentowaną powyżej mam dokładnie zlokalizowaną. Będą następne zdjęcia (nasady plechy).