bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Chrobotek z Gałkówka
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
i

#963
od grudnia 2006

Chrobotek z Gałkówka #1

2009.04.27 18:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Cladonia arbuscula,Cladonia sylvatica - Chrobotek leśny czy Cladonia ciliata - Chrobotek smukły ? A może jeszcze jakiś inny ? Potrafi ktoś rozpoznać z fotki ? Jedyny osobnik znaleziony wczoraj w okolicach Łodzi. Wokół las mieszany. Rósł na skarpie przydrożnej pod sosnami i brzozami. Wysokość około 2 cm. Przy tych krzaczkowatych wymiękam...

chr

#488
od grudnia 2007

Chrobotek z Gałkówka #2

2009.04.28 16:01 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
O ile dobrze łapię to Cladonia arbuscula, Cladonia mitis i Cladonia sylvestris są połączone obecnie w jeden gatunek:
według www.lichenology.info
Cladonia arbuscula = Cladonia arbuscula subsp. squarrosa
Cladonia mitis - Cladonia arbuscula subsp. mitis
Cladonia sylvestris - Cladonia arbuscula subsp. arbuscula
Według "The lichen flora of Great Britain and Ireland":
Cladonia arbuscula - zakończenia gałązek głównie potrójne, żółtozielony (C. arbuscula subsp. mitis oraz subsp. sylvestris z odchyleniami żółtozielonoszary
Cladonia ciliata (= C. tenuis?) - zakończenia gałązek głównie podwójne, szarobiały

Ja sam mam z tym puki co problemy, jednak wydaje mi się, że w takim ujęciu będzie to Cladonia ciliata - o ile dobrze widzę to jest dużo podwójnych zakończeń gałązek oraz kolor jest szarobiały. A co byś Ty Grzegorzu na takie potraktowanie Twojego chrobotkowego osobnika z Gałkówka powiedział?
i

#964
od grudnia 2006

Chrobotek z Gałkówka #3

2009.04.28 20:39 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Opierając się na Fałtynowicz W. 2003a. The lichens, lichenicolous and allied fungi of Poland mamy do czynienia z gatunkiem Cladonia arbuscula zwanym chrobotkiem leśnym lub łagodnym, który posiada podgatunek Cladonia mitis. Nie wspomina on jednak o nazwie Cladonia sylvestris, którą można znaleźć jako synonim w innych opracowaniach. W swoich pracach używam systematyki opartej o bazę danych ITIS (Integrated Taxonomic Information System)zawartą w Catalogue of life annual checklist. W tym przypadku Cladonia arbuscula nie występuje wogóle w rodzaju, ale jest jako oddzielny gatunek Cladonia arbuscula subsp. arbuscula (Wallr.) Flot. 1845, Cladonia arbuscula subsp. squarrosa (Wallr.) Ruoss 1987 i podgatunek Cladonia arbuscula subsp. mitis (Sandst.) Ruoss 1987. Jak widać pełnia zamieszania. Dodam, że tylko nazwa podgatunku została naukowo zaakceptowana. Przedstawiony egzemplarz ma kilka gałązek zakończonych podwójnie oraz kilka potrójnie. Proporcje mniej więcej jeden do jednego. Kolor może być charakterystyczny dla pory roku. Obok rosła płucnica islandzka, chrobotek widlasty i pawężnica psia też takie niebiesko-szare. Dla mnie problem nadal pozostaje nie rozwiązany...

#490
od grudnia 2007

Chrobotek z Gałkówka #4

2009.04.28 21:56 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Oj, ja chyba coś namieszałem. Cladina sylvatica, (nie Cladonia sylvestris - mój błąd, dodatkowo nie pamiętam skąd wziąłem to przełożenie C. sylvestris w poprzednim poście, bo nie z lichenology info) podana jest w Nowak i Tobolewski 1975. Szukałem w necie po różnych miejscach. Znalazłem odniesienia tu:
Fungi/C/Cladonia_arbuscula/" target="_blank">http://zipcodezoo.com/Fungi/C/Cladonia_arbuscula/
http://www.biologie.uni-hamburg.de/checklists/lichens/north-america/canada_nova-scotia_l.htm (jako pozycja 37)
Cladonia" target="_blank">http://www.botany.wisc.edu/cgi-bin/lichenSearchResults.cgi?Genus=Cladonia (przy końcu, tutaj jest synonimem Cladina arbuscula , ale nazwa jest "auct", czyli o ile się nie mylę to po prostu znaczy "wszyscy go tak nazywali - jest wielu autorów")
Ogrom miejsc z synonimami w necie jest przerażający, zwłąszcza kiedy wszędzie napisane jest coś innego. Co do koloru, to wydaje mi się, że powinien być o tej porze roku w miarę ok, z tego co obserwuję, zazwyczaj tylko na zimę porosty mocniej zmieniają barwy (ale mogę się mylić).
Może jeszcze to jakoś by pomogło. W podziale Nowak-Tobolewski 1975:
Cl. tenuis (jako chr smukły): K-, P+ czerwone
Cl. mitis (jako chr łagodny): K-, P-
Cl. sylvatica (jako chr leśny): K-, P+ czerwone
(do tego jest Cl. alpestris, Cl. rangiferina, Cl. impexa = obecnie Cl. portentosa).
Chyba oznaczenie będzie trzeba zacząć od wybrania systemu, w którym się będzie pracować. Bym się skłaniał do wybrania polskiego rozwiązania: checklisty Fałtynowicza. A z włączeniem Cl. sylvatica do Cl. arbuscula? Chyba tak. Zaznaczam jednak, że chrobotki to nie jest coś, co umiem dobrze. Sam, dyskutując z Tobą Grzegorzu, wielu rzeczy się uczę.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji