Polecam książkę,z serii FLORA POLSKI, Hanny Wójciak "Porosty mszaki paprotniki" wyd. Multico
Skala porostowa :
http://img144.imageshack.us/img144/893/skanuj0010kx9.jpg
http://img230.imageshack.us/img230/3503/skanuj0011iw4.jpg
http://matematyka_g6.republika.pl/projekt/skala%20porostowa_mat.doc
(wypowiedź edytowana przez A.Kiton 20.kwietnia.2009)
(wypowiedź edytowana przez A.Kiton 20.kwietnia.2009)
(wypowiedź edytowana przez A.Kiton 20.kwietnia.2009)
Tak 5 to była skrupka. :) Jeśli chodzi o te badania profesora Fałtynowicza to jak mogę do nich dotrzeć? Jest to spora praca, ale można wykorzystać 50% tych miejsc. Jeśli chodzi o rozpoznawanie gatunków, to z kluczami wydaje mi się że dałoby radę.
tak, własnie tych szarych zaobserowałem najwięcej. Niestety do niedzieli wyjeżdzam na Kaszuby, tam mam sporadyczny dostęp do interentu. Przejde się po lasach, może znajde jakieś gatunki które mnie zaciekawią :) pozdrawiam
Witam :) Obecnie charakteryzuję: Popielak pylasty Imshaugia aleurites.
Mam mały problem, gdyż niewiele informacji na jego temat do tej pory znalazłem (obrazek 6). Byłbym wdzieczny za każde informacje dotyczące tego porostu (występowanie, znaki rozpoznawcze, skala porostowa, ogolny opis :)
Może gdyby ktoś miał jakiś odnośnik to tego gatunku mogący mi pomóc. Za każdą pomoc będę wdzięczny. pozdrawiam
Dzięki wyciągne napewno dużo z tego :), jeszcze chcialbym sie upewnic ze obrazek 1 (Rozsypek srebrzysty Phlyctis argena) występuje pospolicie i czy byś go zaliczyl jako odpornego, do jakiej skali porostowej i co za tym idzie biologicznej. orięntujesz się w tym coś?
łojezu :( Sprawa skal porostowych, ciągłości ekologicznej lasów, mikroklimatu siedlisk i rodzaju podłoży to ciężki orzech, który gryziony na świecie będzie jeszcze latami, zanim coś się z niego wyłuska. A porosty mają jeszcze większy potencjał, niżby się wydawało. Co mogę powiedzieć? Phlyctis argena (ale tylko z moich obserwacji, nie mogę Ci więcej powiedzieć, bo dobrze nie wiem) występuje często w Polsce. Zasiedla lasy, parki, rzadziej stare przydrożne drzewa rosnące po kilka w grupie. Na pojedynczych drzewach go nie widywałem. Dlatego myślę, że trzeba być ostrożnym. Możliwe jest, że w bioindykacji jakiś czynnik (wilgotność?) odgrywa tu rolę. Ma on ponadto swojego pobratymca, Phlyctis agalea, który czasem w lesie może nawinąć się zamiast niego. Pomylić go w lesie można również czasami ze słabo rozwiniętymi przedstawicielami rodzaju otwornica - Pertusaria. Co do skali porostowej. Zależy jak dokładnie chcesz robić badania. Skala Kiszki ma tą zaletę, że dzieli korę na kwaśną i obojętną. Według mnie to się sprawdza. Inne skale łączą obydwa rodzaje kory w jeden. Przy założeniu, że badania mają na celu wykreślenie stref bioekologicznych, a nie inne analizy, takie skale również są w pełni wystarczające. Skalę taką opracował między innymi w Polsce Fałtynowicz. Jest ona bardzo poręczna.
Foliose - ?
rhizines - ?
wiem że to jest pojęcię specjalistyczne, w słownikach wszelakich się nie pojawiają. Pomoże ktoś?
foliose - listkowaty
rhizines - chwytniki
witam szukam informacji na temat porostow gatunku Everania. Wszelkie informacje mile widziane :)