bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Porosty z ³ozowiska c.d...
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «

#1826
od lipca 2005

Porosty z ³ozowiska c.d... #1

2009.02.25 23:15 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Grazyna Domian
Na tym samym mokradle - "porostowym raju", o którym pisa³am w w¹tku https://www.bio-forum.pl/messages/11141/225010.html , znalaz³am kilka kolejnych ciekawych (przynajmniej dla mnie;) gatunków. Wœród nich s¹ kolejne brodaczki... Zamierzam powalczyæ o ochronê tego miejsca i dlatego bardzo proszê o pomoc w oznaczeniu:-)

gatunek1-1

gatunek1-2

gatunek1-3

gatunek2

gatunek3-1

gatunek3-2

gatunek4

gatunek5

gatunek6i7

gatunek8

gatunek9-1

gatunek9-2

#404
od grudnia 2007

Porosty z ³ozowiska c.d... #2

2009.02.26 21:38 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Co do brodaczek to ciê¿ko powiedzieæ, jak dla mnie bo mam s³aby ogl¹d. Przydatna mo¿e byæ informacja, ¿e zgodnie z prawem polskim trzy gatunki brodaczek posiadaj¹ 50 metrowe strefy ochronne. Chocia¿ nie wiadomo, jak d³ugo:
http://orka2.sejm.gov.pl/IZ6.nsf/main/4AB36445
I muszê niestety przyznaæ, ¿e to pismo ma trochê w sobie racji, oczywiœcie w zale¿noœci od interpretacji (nie zrozum mnie Ÿle) która jak dla mnie mog³aby byæ np. ró¿na, w zale¿noœci... np. od województwa. Z porostami jest po trochu tak, ¿e gdyby przestrzegaæ bezwzglêdnie przepisy o ochronie gatunkowej (czego jak widzê czêsto siê nie robi), to miejscami co drugie drzewo przydro¿ne nie mog³oby byæ wyciête (a niestety czasem jednak trzeba - oby jak najmniej), a Lasy Pañstwowe nie mog³yby funkcjonowaæ w niektórych regionach Polski w ogóle. Sam nie wiem, co trzeba by wymyœliæ, aby by³ wilk syty i owca ca³a. Ale to zostawmy na boku.
Rozumiem, ¿e zale¿y Ci na zachowaniu tego mokrad³a. W takim wypadku poleca³bym siê skupiæ zw³aszcza na roœlinach naczyniowych (chocia¿by taki bobrek albo siedmiopalecznik, a mo¿e te¿ i coœ wiêcej tam by by³o), i/lub sieldiskach Natura 2000. Mo¿e to siê klasyfikuje do siedliska np. torfowiska przejœciowe i trzêsawiska (kod 7140)? Zale¿y jak i ewentualnie przed czym chcesz to chroniæ.
Jestem prawie pewny, ¿e znajd¹ siê tam jakieœ chronione gatunki. A porostów urzêdnicy... nie znaj¹ ... nie rozumiej¹ ... boj¹ siê? ... i nie uwzglêdniaj¹. S¹ przemilczane. :/ Temat rzeka...
Zawsze jednak lista gatunków porostów chronionych bêdzie dla Ciebie jak¹œ podpor¹ :)
Zdjêcie 3.1 oraz 3.2 wydaje mi siê, ¿e Xanthoria parietina. Kolor nie dokoñca ten, ale s¹ niewielkie owocniki. Le¿a³o to na ziemi? Bo tak zzielenia³o zbytnio.
zdjêcie 5: Cetraria chlorophylla - pod ochron¹
zdjêcie 6/7 Jakaœ Cladonia sp. oraz.... strzelam: Trapeliopsis granulosa?
Zdjêcie 8: Cladonia fimbriata najprawdopodobniej
zdjêcie 9.1 i 9.2: Przylepka, najprawdopodobniej Melanelia (obecnie Melanelixia) fuliginosa - wszystkie przylepki s¹ chronione, wiêc ta te¿
Pozdrówki i powodzenia!

#1832
od lipca 2005

Porosty z ³ozowiska c.d... #3

2009.02.27 00:15 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Grazyna Domian
Serdecznie dziêkujê Piotrze za oznaczenia i rady:-)
Rzeczywiœcie zale¿y mi na zachowaniu tego mokrad³a (ok. 6,5ha) i rozwa¿a³am ró¿ne sposoby ochrony. Najpowa¿niejszym zagro¿eniem jest oczywiœcie ryzyko odwodnienia. To miejsce by³o w przesz³oœci pociête sieci¹ rowów melioracyjnych z odprowadzeniem wody jednym zbiorczym rowem. Obecnie studzienka na cieku odprowadzaj¹cym jest zasypana i poziom wody od kilku lat mniej wiêcej siê ustabilizowa³, jednak nigdy nie wiadomo czy komuœ znów nie przyjdzie do g³owy udro¿niæ odp³yw.

Z uwagi na niemal ca³kowite odwodnienie w przesz³oœci, nie ma tu ¿adnego „mokrego” siedliska przyrodniczego z Za³¹cznika I Dyrektywy Siedliskowej, nie widzia³am te¿ bobrka czy siedmiopalecznika... Z chronionych roœlin – miejscami pojawiaj¹ siê torfowce... Do tej pory mokrad³o to uwa¿a³am za szczególnie cenne z faunistycznego punktu widzenia – wystêpuje tu np. 8 gatunków p³azów, w tym dwa gatunki „naturowe” (kumak nizinny i traszka grzebieniasta). Zarówno w Planie ochrony SzPK”Puszcza Bukowa” jak i w Programie ochrony przyrody Nadleœnictwa przewidziana jest ochrona tego mokrad³a w formie u¿ytku ekologicznego, jednak... wbrew pozorom to nie jest takie proste. U¿ytek ustanawia Wojewoda lub Rada Gminy. Pierwsza droga jest bardzo d³ugotrwa³a, zw³aszcza teraz, gdy w zasadzie wszyscy dotychczasowi pracownicy s³u¿b ochrony przyrody zostali przejêci przez RDOŒ. Druga droga te¿ tymczasem nie wchodzi w rachubê bo nasza obecna miejscowa Rada Gminy jest wybitnie negatywnie nastawiona do ochrony przyrody, pomimo kilku pozytywnie myœl¹cych radnych (np. gdy wyst¹pi³am o opiniê w sprawie projektowanego wówczas rezerwatu „Osetno”, napisali ¿e „nie” bo... miejscowa ludnoœæ straci Ÿród³o taniego opa³u, nie bêdzie mia³a gdzie zbieraæ grzybów a zwierzyna wyhodowana w rezerwacie ze¿re rolnikom uprawy;).

Teraz po odkryciu obecnoœci brodaczek pomyœla³am sobie, ¿e najszybciej mo¿na ustanowiæ strefê ochronn¹, bo to wymaga „tylko” decyzji Regionalnego Dyrektora Ochrony Œrodowiska. Zale¿y mi na czasie ze wzglêdu na drzewostan otaczaj¹cy mokrad³o – obawiam siê, ¿e wykonanie rêbni czy te¿ jakichkolwiek czyszczeñ w strefie okrajkowej mokrad³a mog³oby niekorzystnie zmieniæ warunki mikroklimatyczne.
Dziêkujê za link:-) Rzeczywiœcie w niektórych regionach kraju, gdzie brodaczki czêsto wystêpuj¹, to mo¿e byæ powa¿ny problem ale u nas spotyka siê je sporadycznie. W Puszczy Bukowej by³y prowadzone w przesz³oœci badania nad porostami jednak nie stwierdzono tu dotychczas obecnoœci ¿adnej z brodaczek. Mokrad³o, o którym piszê jest w tej sytuacji (jak dot¹d) jedynym stanowiskiem. Zreszt¹... Puszczê Bukow¹ znam ju¿ „doœæ” dobrze ale nigdzie nie trafi³am na taki „porostowy raj”.
Myœlê sobie, ¿e zanim Minister wycofa siê z ochrony strefowej porostów i zmieni rozporz¹dzenie, zmieni siê te¿... sk³ad rady gminy i wówczas ³atwiej bêdzie przeforsowaæ u¿ytek:-)

Pozdrawiam:-)

#1833
od lipca 2005

Porosty z ³ozowiska c.d... #4

2009.02.27 00:32 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Grazyna Domian
A odnoœnie zdjêæ 3-1 i 3-2... „to” nie le¿a³o na ziemi tylko sta³o skosem oparte o drzewo na krawêdzi mokrad³a. By³o w miejscu ocienionym a porosty ros³y od strony pó³nocnej. Byæ mo¿e ten niedostatek œwiat³a spowodowa³ „zzielenienie”?

I jeszcze jedno... Napisa³eœ Piotrze... „A porostów urzêdnicy... nie znaj¹ ... nie rozumiej¹ ... boj¹ siê? ... i nie uwzglêdniaj¹. S¹ przemilczane. :/ Temat rzeka...” – masz racjê – podobnie jest z grzybami i... czas to zmieniæ:-). Myœlê, ¿e tylko od przyrodników zale¿y jak szybko to nast¹pi i kiedy cenne z przyrodniczego punktu widzenia porosty, mszaki czy grzyby bêd¹ traktowane w rzeczywistoœci na równi z cennymi gatunkami roœlin lub zwierz¹t:-)

Jeszcze raz serdecznie dziêkujê:-)

#405
od grudnia 2007

Porosty z ³ozowiska c.d... #5

2009.02.27 09:54 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Jeœli posiadasz ca³¹ literaturê porostow¹ Puszczy Bukowej, gzie nie stwierdza siê w ¿adnym dziele obecnoœci brodaczek w rejonie Puszczy Bukowej, to oznacza ¿e masz Asa w rêkawie, poniewa¿ wnioskujesz o ochronê jedynego stanowiska w okolicy. Literatur¹ fachow¹ warto siê podeprzeæ. Niestety sam literaturowo na ten moment Ci na razie nie pomogê. Mo¿e jest jakiœ poroœciarz w Szczecinie? Zawsze móg³by coœ dopomóc jeszcze. Myœlê, ¿e jeœli tam znów bêdziesz, to pofotografuj nieco jeszcze, zw³aszcza takich bia³ych oraz jakby ledwo widocznych (prawie jak œluz po œlimaku, tyle ¿e owocniki s¹) plamowatych na g³adkiej korze drzew, a tak¿e ró¿nych "przebarwieñ" na drewnie, takich np. br¹zowych, jasnoszarych oraz szarych, zielonych i br¹zowych listkowatych, etc. Na pewno rozpozna siê jeszcze kilka-kilkanaœcie gatunków, co wzbogaci Ci listê. Z niechronionych, zw³aszcza skorupiastych mo¿esz zrobiæ malutki zielniczek, który bêdziesz mog³a przy okazji komuœ pokazaæ, lub te¿ na spokojnie oznaczaæ.
A tak z ciekawoœci. Czy to wszystko le¿y na zmursza³ym torfie, na glebie mineralnej czy jeszcze na czymœ innym? Pozdrawiam!

#1834
od lipca 2005

Porosty z ³ozowiska c.d... #6

2009.02.28 21:51 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Grazyna Domian
Stan dotychczasowej wiedzy o porostach w Puszczy Bukowej by³ analizowany na etapie przygotowywania Planu ochrony SzPK, a i póŸniej podczas wykonywania waloryzacji przyrodniczej gminy. Wtedy autorzy tych opracowañ brali „pod lupê” wszystkie dotychczasowe doniesienia o porostach. Nie mam niestety pe³nej listy wystêpuj¹cych tu gatunków – dysponujê jedynie list¹ gatunków chronionych i zagro¿onych, a na niej brodaczki nie ma, co jest jednoznaczne z faktem, ¿e nie by³a dot¹d wykazywana z Puszczy. Tak wiêc... mam tego Asa;-)

Niestety, tej zimy (prawie wiosny) chyba nie uda mi siê tam pochodziæ:-( Ju¿ ostatnio, gdy zaczê³a siê odwil¿, by³o trochê ryzykownie..., w³aœciwie odwa¿y³am siê tam wejœæ tylko dlatego, ¿e przebieg³o stado dzików i lód to wytrzyma³;-) Tak wiêc... muszê czekaæ do kolejnej fali mrozów ale to ju¿ chyba dopiero nastêpnej zimy;-) Któregoœ dnia obejrzê sobie tylko ³atwiej dostêpne drzewa stoj¹ce na obrze¿ach... rzeczywiœcie s¹ na nich ró¿ne „przebarwienia”...

mokrad³o

Niestety nie wiem „na czym to le¿y” lub inaczej – co zalega pod wod¹... Podejrzewam, ¿e zasadnicze dno mokrad³a stanowi glina pokryta warstw¹ torfu trzcinowo-turzycowego.
Pozdrawiam:-)

#407
od grudnia 2007

Porosty z ³ozowiska c.d... #7

2009.03.01 11:27 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
W takim wypadku po okresie murszenia torfu nale¿y podejrzewaæ obecnoœæ pokaŸnej dawki uwolnionych biogenów. Po powtórnym podtopieniu bêd¹ tam siedzieæ. Gdyby pod³o¿e by³o mineralne, by³aby wiêksza szansa na pojawienie siê gatunków rzadszych i chronionych. Ale ¿e w przyrodzie nigdy nic nie wiadomo... mo¿e coœ ciekawego siê tam pojawi. Jeœli w obrêbie bagien znajduj¹ siê tam jakieœ niewielkie wyniesienia mineralne, warto je przeszukaæ, bo powinno byæ to pierwsze miejsce, gdzie coœ mo¿e siê rzadszego pojawiæ. Myœlisz, ¿e to podtopienie mo¿e siê utrzymywaæ teraz stale?
Co do Asa - to gratulujê. W takim wypadku masz moc¹ argumentacjê, aby wnioskowaæ o strefê ochronn¹. Ewentualnie mo¿esz poszukaæ jakiegoœ poroœciarza z okolicy i poprosiæ o pomoc, radê lub opiniê. Poparcie jednoski naukowej by³oby dla Ciebie przydatne. Pozdrawiam!

#408
od grudnia 2007

Porosty z ³ozowiska c.d... #8

2009.03.01 11:40 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Co znalaz³em w necie z tytu³ów:
1) 1981, B32, Mazurkiewicz K., Materia³y do flory porostów Puszczy Bukowej.
2) Chroñmy Przyrodê Ojczyst¹ 6/1993
3) Porosty Szczeciñskiego Parku Krajobrazowego - dr Anetta Wieczorek, Uniwersytet Jagielloñski, Wydzia³ Biologii i Nauk o Ziemi, Kraków (Praca ma charakter monografii florystyczno-ekologiczno-geograficznej. Przedmiotem badañ s¹ porosty Szczeciñskiego Parku Krajobrazowego ze wszystkich grup biologiczno-ekologicznych tych organizmów. Zawiera pe³n¹ zweryfikowan¹ listê gatunków porostów wystêpuj¹cych na tym obszarze. Praca obejmuje ró¿ne aspekty typowe dla opracowañ florystyczno-ekologicznych, analizê statystyczn¹, ekologiczn¹, geograficzn¹, przemiany pod wp³ywem antropopresji. W drugiej czêœci pracy zamieszczony jest atlas rozmieszczenia wszystkich gatunków stwierdzonych na badanym obszarze w siatce kwadratów ATPOL.)
Posiadasz t¹ trzeci¹ pozycjê, lub do niej dostêp? Gdyby Ci siê uda³o do tej pracy dokopaæ, mia³abyœ kapitaln¹ pomoc merytoryczn¹.
Pozdrawiam! :)

#1835
od lipca 2005

Porosty z ³ozowiska c.d... #9

2009.03.01 18:53 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Grazyna Domian
Tak, myœlê, ¿e to podtopienie powinno siê ju¿ utrzymaæ, o ile nikt nie odkopie znów odp³ywu... Ciekawostk¹ jest, ¿e nie ma tu ¿adnego powierzchniowego cieku doprowadzaj¹cego wodê a jednak nawet w czasie d³ugotrwa³ej suszy, przy zablokowanym odp³ywie - utrzymuje siê ³adny poziom. Mo¿e to oznaczaæ, ¿e istnieje zasilanie wodami podziemnymi - zjawisko to jest doœæ czêste przy skomplikowanej budowie geologicznej Wzgórz Bukowych.

Publikacji dotycz¹cych porostów Puszczy Bukowej jest znacznie wiêcej - kilka z nich posiadam ale rzeczywiœcie najbardziej zale¿a³oby mi na zdobyciu tej pozycji najwa¿niejszej, o której piszesz. Niestety, z tego co wiem - to jest praca doktorska i nie by³a publikowana - usi³ujê dotrzeæ do niej inn¹ drog¹..., by³abym bardzo zadowolona gdyby uda³o mi siê zdobyæ chocia¿ sam¹ listê gatunków..., no i mo¿e jeszcze ich analizê ekologiczn¹..., i przemiany pod wp³ywem antropopresji...

Bardzo dziêkujê Piotrze i pozdrawiam:-)

#4
od maja 2009

Porosty z ³ozowiska c.d... #10

2009.05.21 00:44 Edytuj wypowiedŸ Usuñ wypowiedŸ

Rafa³ Szymczyk (graphis)
Mogê pomóc z oznaczeniem brodaczek :) A mo¿e warto spróbowaæ zrobiæ z tego miejsca u¿ytek ekologiczny.
Pozdrawiam
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
Czy jesteœ pewien/pewna, ¿e masz coœ (rzeczowego) do dodania?

G³ówna Ostatnia doba Ostatni tydzieñ Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona u¿ywa plików cookie — wiêcej informacji