bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Listkowaty, sinozielony z klonu.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
i

#36
od listopada 2008

Listkowaty, sinozielony z klonu. #1

2009.02.03 11:31 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Znaleziony na klonie przy ruchliwej trasie. Wielkość ok 5cm.
/ 1 foto
/ 2 foto

#395
od grudnia 2007

Listkowaty, sinozielony z klonu. #2

2009.02.03 11:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Jak dla mnie to żeś znalazł Pleurosticta acetabulum, porost będący w łódzkim prawdziwą rzadkością. Niesamowite! It's alive! :D
i

#37
od listopada 2008

Listkowaty, sinozielony z klonu. #3

2009.02.03 13:26 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Znalazłem go przypadkiem. Zawiozłem żonę na Rzgowskie targowisko i puściwszy ją w wir zakupów, z nudów przejrzałem wszystkie przydrożne klony i jesiony. Oprócz tej plechy, obok niej znajdowała się jeszcze jedna mniejsza. Znalazłem tam jeszcze inne ale ten wydał mi się najciekawszy. Ciekawa była też reakcja przechodniów i klientów którzy ze zdziwieniem i niezrozumieniem patrzyli na skaczącego od drzewa do drzewa, na silnym wietrze i mrozie, oglądającego i fotografującego korę faceta :-)))
Dziękuję za oznaczenie i pozdrawiam!

#397
od grudnia 2007

Listkowaty, sinozielony z klonu. #4

2009.02.03 13:49 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
he he, rozumiem :) Jak robiłem badania do pracy magisterskiej to ludzie pytali się mnie, kiedy asfalt będzie kładziony, prosili abym słup przesunął o kilka metrów, bo im część wjazdu zagradza etc :)
Z Piotrkowa znam dwa stanowiska tego gatunku, co jest i tak bardzo dobrym rezultatem. Jeszcze kilka na terenie łódzkiego jest znanych i bodajże na tym się kończy regionalna liczebność Pleurosticta acetabulum.
Skoro już takie raryty w terenie wyłapujesz, to polecam poszukać sobie nieco i pofotografować w tarczownicowatych gatunków: Parmelina tiliacea, Parmelia saxatilis oraz Punctelia subrudecta. Trafiają się dosyć rzadko, ale są w naszych rejonach do znalezienia. Pozdrawiam!
i

#927
od grudnia 2006

Listkowaty, sinozielony z klonu. #5

2009.02.03 15:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Grzegorz Gajkowski (grino1)
Na początek wielkie gratulacje. Kontynuując temat dodam, że na początku w rejonie Gałkówka podobnie na mnie patrzyli. Wielu ludzi (szczególnie łódzkich letników) zagadywało bardziej fachowo. Po kilku latach biegania z aparatem w tym rejonie ludzie sami wskazują wiele ciekawostek. Raz jedna ze starszych pań stwierdziła, że nie mogła się doczekać, kiedy wreszcie mi coś pokaże. Z poważną miną musiałem fotografować piękny i rzadki jej zdaniem okaz pustułki pęcherzykowatej...
i

#96
od kwietnia 2007

Listkowaty, sinozielony z klonu. #6

2009.02.03 18:52 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Anna Krzywdzińska (arachne)
Piotrze, melduję że jeśli dobrze oznaczono mi tego drugiego porosta z wątku https://www.bio-forum.pl/messages/11141/84331.html, to też mam pleurostica acetabulum u siebie :) widzę, że jesteś wniebowzięty mogąc go zobaczyć w realu, więc jakby co to zapraszam do Chęcin ;)

#400
od grudnia 2007

Listkowaty, sinozielony z klonu. #7

2009.02.03 20:11 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
To jest z pewnością Pleurosticta acetabulum. Ciekawe co to jest to z górnego zdjęcia?
Dziękuję pięknie za zaproszenie! Odezwę się, jak będę do Kielc jechał. Poluję też na Anaptychia ciliaris, Flavoparmelia caperata oraz różne nadrzewne tarczownicowate i obrostowate :) Z kolei sam mogę zaprosić raczej tylko do Warszawy ale od wiosny już w Kampinoski Park Narodowy. W Piotrkowie dosyć rzadko bywam. No może na wiosnę będzie lepiej i będę zjawiał się tam częściej, to bym Ci mógł pokazać kilka niezłych rarytów z parków oraz lasów nieopodal :) Na pewno dam znać, jak znajdę coś ciekawszego pod Wawą albo Piotrkowem. Pozdrawiam!
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2009 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji