bio-forum.pl Zaloguj Wyloguj Edycja Szukaj grzyby.pl atlas-roslin.pl
Dwa listkowate. Z mchu i ogniska.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2008 «
i

#4
od listopada 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #1

2008.11.21 10:18 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Jeden rośnie na rowie we mchu, drugi w miejscu po ognisku (i nigdzie poza nim). Jeżeli będzie potrzebna lokalizacja UTM to nie ma sprawy.
Dziękuję za wcześniejszą pomoc.
/ 1 foto
/ 2 foto
/ 3 foto
/ 4 foto

#342
od grudnia 2007

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #2

2008.11.21 10:41 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Musze przyznać, że mnie tymi fotkami teraz mocno zaciekawiłeś. Stosunkowo słabe mam rozeznanie w pawężnicach, ponieważ się ich dopiero uczę, ale tak na pierwszy rzut oka wygląda, że pierwsze to Peltigera rufescens, a drugie to Peltigera malacea. ?!? Kolorek jak u jabłuszka... to podobno cecha rozpoznawcza gatunku, którego jeszcze na oczy nie widziałem, a taki tutaj na zdjęciu widzę. Czy mógłbyś potwierdzić (coś jak niedojrzała szara reneta) kolor? Kto tam wie... Jeśli by się to okazało prawdą, to znaczy że znalazłeś rzadki gatunek z rodzaju Peltigera. Mógłbyś mi powiedzieć z ciekawości, w jakim regionie Polski to znalazłeś?
i

#5
od listopada 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #3

2008.11.21 12:10 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Mieszkam w małej miejscowości w Gminie Rokiciny (UTM - DC12), tj. w połowie trasy Łódź - Tomaszów Mazowiecki . Fotografią zajmuje się zupełnie amatorsko i wszystkie zdjęcia robię, jak na razie, w okolicy zamieszkania. Pierwszy gatunek rośnie u mnie za płotem. A ten drugi, też niedaleko, w takim samosiewie sosnowym. Parę lat temu właściciel działki z tym zagajnikiem podkrzesał go a gałęzie spalił i właśnie w tym ognisku wyrósł ten porost. Jak znajdę chwile przejdę się i zrobię ostrzejsze zdjęcia w większym zbliżeniu, bo z tych co mam na komputerze nic więcej nie wykrzeszę.

#343
od grudnia 2007

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #4

2008.11.21 13:27 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Super! Ja pochodzę z Piotrkowa Trybunalskiego, gdzie porosty badałem do pracy magisterskiej. Powiem Ci, że tego gatunku jeszcze w okolicy Piotrkowa nie widziałem (mam nadzieję, że to on). Z czerwonej listy porostów dla Puszczy Pilickiej wynika, że jest ona zagrozona wyginięciem. Wygląda mi to na miłe znalezisko. Przejrzałem nieco zdjęć z netu i wyglądają bardzo podobnie. Co do zdjęć to jakby Ci sie udało chwytniki uchwycić, byłoby ekstra. U pawężnic obecność, kolor oraz rozgałęzienie chwytników pomaga przy oznaczaniu. Ważne jest także uchwycenie wielkości pseudocyfelli, czyli siateczki, która widoczna jest od spodu plechy. Niektóre gatunki da się da oznaczyć również po kształcie, wielkości i kolorze. W zagajniku masz również szansę na uchwycenie różnych chrobotków. Fotografuje się je dosyć cięzko, ale wyniki jak już są to zazwyczaj są świetne.
i

#7
od listopada 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #5

2008.11.21 13:57 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
No chrobotki też tam są, takie krzaczkowate i takie z "kieliszkami" i kiedyś je tu wrzucę z prośbą o oznaczenie. Jutro się przejdę i zrobię fotki szczegółów o których pisałeś. Niestety nie mam wypasionego sprzętu foto a tylko zwykłego "idiotencamera" ale nie narzekam gdyż zdarza się zrobić nim całkiem niezłe zdjęcie. Nie jest to może fotografia przez duże F ale mi wystarczy.

(wypowiedź edytowana przez witekpl 21.listopada.2008)
i

#8
od listopada 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #6

2008.11.22 09:43 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Niestety na nowe zdjęcia porostu z ogniska trzeba będzie poczekać gdyż w nocy dowalił mokry śnieg a następnie zamarzł. I po pierwsze nie wiem czy dam radę go odnaleźć a po drugie odgrzebywaniem mógłbym go uszkodzić więc poczekam na odwilż, mam nadzieję że niedługo.
i

#25
od listopada 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #7

2008.12.15 12:46 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Witek Płachta (witekpl)
Dzisiaj dołączam obiecane fotki które być może pomogą dokładniej oznaczyć zamieszczoną wcześniej pawężnicę. Niestety od mojej ostatniej wizyty jej plecha znacznie zmarniała i miałem kłopot z wybraniem odpowiedniego fragmentu do sfotografowania. Większość "listków" pokurczyła się i zmieniła kolor. Nie wiem czy jest to normalne zjawisko związane ze zmiennością sezonową czy po prostu porost zamiera. Mam nadzieję że udało mi się uchwycić szczegóły o których wcześniej pisał Piotrek. Z góry dziękuję za pomoc.
/ 1 foto
/ 2 foto
/ 3 foto

#355
od grudnia 2007

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #8

2008.12.15 16:13 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Piotr Zaniewski (ziomalmeister)
Sięgnę po książkę niebawem i pomyślę nad tym na dniach, niestety chwilowo ciężko z czasem mam. Rzeczywiście kolor trochę słabiej widoczny.

#75
od maja 2008

Dwa listkowate. Z mchu i ogniska. #9

2008.12.17 15:21 Edytuj wypowiedź Usuń wypowiedź

Martin K. (marten)
Uważam, ze to Peltigera didactyla, drobne latki, dużo apotecjow, cale plechy dość male i *koncentrycznie* uformowane.
« »
Porosty « Archiwum « Archiwum 2008 «
Czy jesteś pewien/pewna, że masz coś (rzeczowego) do dodania?

Główna Ostatnia doba Ostatni tydzień Szukaj Instrukcja Kopiuj link Kontakt Administracja
ta strona używa plików cookie — więcej informacji