Ponieważ nie pozyskiwałem okazu, proszę jeszcze o sugestię, co mam zebrać. Czy czarny porost wokół jasnej plamy to inny gatunek. Mam możliwość wykonania podstawowych badań mikroskopowych, czyli przekrój owocnika i obserwacja zarodników oraz ich pomiar. Na zdjęciach znajduje się powiększenie szarej plamki na czarniawym tle. Głaz kwarcytu jest spory i na oko ma nieco ponad 500 kg.
Teoretycznie wystarczy pobranie kilku owocników, możesz też odłupać fragment okazu bądź całość. Chodzi o przekrojenie dojrzałego owocnika i sprawdzenie przede wszystkim:
1) rodzaju owocnika. Czy jest to apotecjum lekanorowe czy lecideowe (czy glony wchodzą w brzeżek, czy też nie)
2) ilości zarodników w worku (najczęściej albo po 8 albo setki w jednym)
3) wielkości zarodników, kształtu oraz liczbę komórek w każdym (w literaturze używa się czasami wymiennie liczbę komórek i przegród: 2 komórki=1przegroda, 3 komórki=2 przegrody i tak dalej)
a także cechy makroskopowe, np. czy tarczka (=powierzchnia) owocnika jest płaska, czy wypukła, czy brzeżek jest, czy go brak, czy jest zanikający u dojrzalszych owocników.
Jak dokopię się do literatury to napiszę konkretne parametry najbardziej podobnych do ukazanego przez Ciebie na zdjęciu osobnika gatunków. Jednak to za kilka dni niestety, ponieważ narzekam na brak czasu obecnie.
Dziękuję za rady, ja też na miejscu będę za kilka dni. A tak swoją drogą przymierzam się do pobrania rzeczonego kwarcytu w całości i przewiezienia go do ogrodu przy naszym Muzeum.