Witam.Znalazłem to na bocznej stronie metalowej,od dawna nieużywanej szyny kolejowej.Pod spodem rdza.Porost, nie porost ? Czy ma ktoś jakieś sugestie ?
wygląda na to, że może to być porostem... niesamowite znalezisko... cokolwiek by to nie było. On był bardziej jak proszek czy bardziej jak gródki? Kolor jest poprawny?
Konsystencją przypominał malutkie kryształki piasku,bardzo podobne do Lepraria.Druga fotka wiernie oddaje kolory,na pierwszej powstały przebarwienia ze spodniej warstwy rdzy.Rosło to na całej bocznej powierzchni szyny na długości około 40 cm.Warstwa jednakowej grubości.Brak jakichkolwiek owocników czy innego punktu zaczepienia.Od spodu czarno-brązowa (rdza),brak nawet śladu chwytników.W dotyku średnio twarda,szorstka.W odległości około 3m,na tej samej szynie,tuż przy ziemi,mocno zniekształcone Cladonia fimbriata (patrz trzecia fotka tu https://www.bio-forum.pl/messages/11141/103916.html ).
nie mam przy sobie literatury, ale wydaje mi się, że jest tu malutka szansa na chróścika Stereocaulon. Było chyba podobne zdjęcie w książce dr Wójciak. Słyszałem też, że jakiegoś chróścika w obrębie torów (nie pamiętam czy nasyp czy szyna) znaleziono kilka lat temu w Poznaniu. Oczywiście to tylko strzał choć okaz wydaje sie być na prawdę podobny. To, że to jest porost to jestem prawie pewien, ale jaki, to juz gorzej..... siedlisko wybitnie specyficzne. Który to chróścik taki malutki na piachu rosnął?
Wykonałem kawał ciężkiej pracy.Dokonałem analizy całej posiadanej literatury oraz przeglądu wielu stron internetowych.Jedyna wzmianka o poroście rosnącym na podłożu skorodowanego metalu dotyczy Physcia caesia. Zaczynam wątpić czy to faktycznie jest porost. Szwedzi ciekawie opisują możliwości występowania porostów w 'dziwnych miejscach', ale dotyczy to zawsze warstwy ziemi naniesionej np. przez wiatr na różne powierzchnie np. szklane. Szukam dalej... Z całą pewnościa nie jest to Obrost modry, a chruścik ? Faktycznie wygląda bardzo podobnie, ale w okolicach Łodzi ? Do tego na metalu ?