Jeśli chodzi o chrobotki to ja sam się uczę dopiero, ale zacytuje Ci coś, co pomogło mi znacznie w pierwszym urgyzieniu tej problematyki :)
"W murawach dominują porosty światłolubne, unikające zacienienia; zwykle są to skorupiaste gatunki z rodzajów ziarniak (Placynthiella) i szarek (Trapeliopsis). oraz chrobotki o nierozgałęzionych lub skąpo widełkowato rozgałęzionych podecjach, np. chrobotek cienki (
Cladonia macilenta), strzępiasty (C. fimbriata), rogokształtny (C. subulata), kolczasty (C. C. rangiformis) i Floerkego (C. floerkeana). Poem pojawiają się w murawach sosny, które stopniowo osiągają większe zwarcie i coraz bardziej zacieniają podłoże. Porosty światłolubne tracą na znaczeniu i "krok po kroku" ustępują, a na ich miejscu pojawiają się inne gatunki, które doskonale znoszą zacienienie, np. chrobotek wysmukły (
Cladonia gracilis) i rożkowaty (C. cornuta) oraz taksony z rodzaju chrobotka (Cladina), np. chrobotka leśna (C. arbuscula), reniferowa (C. rangiferina) i smukła (C. ciliata). W ciągu 20-30 lat następuje całkowita wymiana gatunków; w dojrzałych suchych borach sosnowych porosty światłolubne, które rozpoczynały sukcesje, już w ogóle nie występują."
Wiesław Fałtynowicz, Wykorzystanie porostów do oceny zanieczyszczenia powietrza, Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej Wsi, Krosno 1997. strona nr 21.