#2337
od maja 2006
Witam miłośników porostów :-)
Mam do Was pytanie, jaki albo jakie klucze powinienem mieć by precyzyjnie oznaczyć
występujące w Polsce porosty. Doradźcie, proszę
#2338
od maja 2006
Wow, Marku! Niezłe te stronki :-), ale oczywiście do potwierdzenia gdy już oznaczę przynajmniej do rodzaju.
Ale, nie znałem ich, dziękuję :-)
Witaj Piotrze,
faktycznie na naszym rynku brak fachowej literatury, tzn. dobrych kluczy do porostów.
Ja najczęściej korzystam z The Lichen Flora of Great Britain and Ireland (Purvis'a), ale ciężko tą biblię dorwać, no i oczywiście jest to wersja anglo-języczna.
Pomyślałem, że jak zaczęliśmy ten wątek, to dobrze by było podzielić się informacjami o dostępnych obecnie książkach o porostach:
Więc wymienię to, co jest najbardziej interesujące z moich zbiorów:
Hanna Wójciak: "Flora Polski, Porosty, mszaki, Paprotniki" MULTICO 2003, polecam, są tu opisane 303 gatunki porostów występujących w Polsce. (Chociaż ubolewam z powodu braku kilku gatunków, które mogłyby się tu znaleźć. Jednak wybrać w dobry sposób 303 najważniejsze z 1600 to i tak jest sztuka, której według mnie autorce się udało).
Ludwik Lipnicki "Porosty Borów Tucholskich", Charzykowy 2003 (zawiera mniej gatunków, ale na kilkudziesiąt zdjęć służy pomocą w oznaczaniu, również uważam ją za dobry zakup. Dodatkowo jest w niej propozycja skali porostowej autora, która chociaż nie dzieli drzew na korę kwaśną i zasadową, wydaje się być bardzo dobra i funkcjonalna)
Wiesław Fałtynowicz "Wykorzystanie porostów do oceny zanieczyszczenia powietrza", Fundacja Centrum Edukacji Ekologicznej Wsi, Krosno 1997 (pomimo małej ilości fotografii są w niej cenne informacje na temat prowadzenia monitoringu porostowego, a niewielki klucz do oznaczania również mi się przydał, zawierając opisy kilku gatunków, które nie występują w pozostałych książkach)
Czerwona lista. Zarówno cała Polska jako kraj, jak i niektóre jej regiony (Puszcza Białowieska, Góry Świętokrzyskie, Bory Tucholskie, Puszcza Pilicka etc.) posiadają Czerwone listy porostów. Są to bardzo ciekawe pozycje, z których można się zorientować jakie regiony posiadają jaką zasobność porostów i które gatunki są ginące. Osobiście, w pracy magisterskiej pracuję na Czerwonej Liście Porostów Puszczy Pilickiej, prof. Czyżewskiej z UŁ, z 2003 roku.
Odkopię jeszcze inne pozycje i niebawem podeśle tytuły. Jeśli ktoś jest w posiadaniu jakichś innych wartych wspomnienia dzieł to bardzo proszę o podzielenie się informacjami.
Obecnie mam dwie książeczki, niestety jedna pożyczona, książki dla początkujących.
Ludwik Lipnicki, Hanna Wójciak "Klucz-atlas Porosty" Wyd, Szkolne i Pedagogiczne 1995- ok. 100 pospolitszych, a może bardziej charakterystycznych
Leksykon Przyrodniczy "Porosty, mchy i paprotniki" Świat Książki 1998, ok. 200 gatunków
Zna ktoś to czterotomowe opracowanie: Józef Motyka "Porosty" ? Rok wydanie 1995-1996. Może być przydatne dla amatora?
Chciałbym ponowić zapytanie Jacka.
Czy książka Józefa Motyki "Porosty" (cztery tomy) może być przydatna dla amatora ?
#68
od kwietnia 2007
Co do pytania zasadniczego to mi bardzo odpowiada: Nowak J., Tobolewski Z. - Porosty polskie: opisy i klucze do oznaczania porostów
w Polsce dotychczas stwierdzonych lub prawdopodobnych, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Kraków 1975 r. Bardzo stary klucz, niektóre nazwy się pozmieniały, ale w miarę przystępny i dobrze napisany. Z czarno-białymi rycinami.
#69
od kwietnia 2007
Co do pytania zasadniczego to mi bardzo odpowiada: Nowak J., Tobolewski Z. - Porosty polskie: opisy i klucze do oznaczania porostów w Polsce dotychczas stwierdzonych lub prawdopodobnych, Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Kraków 1975 r. Bardzo stary klucz, niektóre nazwy się pozmieniały, ale w miarę przystępny i dobrze napisany. Z czarno-białymi rycinami.