Punctelia borreri w Polsce?
Niestety do 100% identyfikacji potrzebne jest zebranie okazu. Trzeba zrobić TLC i dokładnie obejrzeć spodnia stronę plechy.
Punctelia to bardzo zmienny rodzaj. Na początek można spróbować zabarwić soralia od C (
Punctelia borreri C+ pink,
Punctelia subrudecta C+ red) jednak reakcja ta nie zawsze daje 100% pewność wszystko zależy od stężenia substancji porostowych w plesze. Myślę jednak, że
Punctelia borreri prędzej czy później zawita do naszego kraju :)
To jasne, że trudno mieć pewność w 100% bez szczegółowych badań, niemniej różnice morfologiczne między biedronecznikami istnieją, choćby nawet nie dawały niezawodnych wskazówek. Nie sprawdzałem koloru spodniej strony plechy i chwytników, ale wydaje mi się, że "czysty" wygląd plechy (stosunkowo nieliczne soralia), szerokie i rozpłaszczone odcinki oraz kontrastowo białe pseudocyfele zróżnicowanej wielkości przynajmniej poszlakowo wskazują na P. borreri. Czy bardzo się mylę? W tej samej miejscowości i w podobnym otoczeniu (młode lipy sadzone przez człowieka) znalazłem jeszcze jedno stanowisko, ale z okazami mniejszymi i cokolwiek niepewnymi (patrz zdjęcie). Jak wspomniałem, niewątpliwa P. subrudecta występuje w okolicy, ale w lesie, głównie na gałęziach starych drzew, ewentualnie na wiejskich drzewach przydrożnych.
Tak jak już napisałem bez TLC to tylko przypuszczenia.
Punctelia borreri i
Punctelia subrudecta morfologicznie są prawie identyczne, nawet dolna strona plechy nie zawsze daje 100% pewność. W okazach, które miałem okazję rewidować były tak różne plechy, że jedynie wynik TLC dawał odpowiedz (chociaż czasami też był to problem).
W tym roku będę w Poznaniu więc możemy spróbować rozwiązać zagadkę biedronecznika :)
Z przyjemnością, jeśli nadarzy się sposobność.