#2703
od kwietnia 2006
Cieszy mnie bardzo, że to kobiernik. Znalezisko leży pod Kołobrzegiem w mokrym fragmencie lasu otoczonym przez sosny i świerki. Nie rozglądałem się za kolejnymi okazami. Skoro jest to kobiernik to gdzie go zgłosić? Powinna być wyznaczona strefa ochronna.
Bardzo dziękuję. Podejmę kontakt ze Szczecinem, bo najbliżej do Kołobrzegu.
#2707
od kwietnia 2006
Też myślę, że jest częstszy niż oficjalnie się podaje. Jest trudny do odróżnienia od podobnych mu i być może pomijany.
#2757
od kwietnia 2006
Najnowsza informacja. Na pobrane próbki z 24 plech porostu w 21 przypadkach potwierdził się kobiernik orzęsiony. W 3 przypadkach był to przystrumycznik pustułkowy. Wynik przyzwoity. Badanie przeprowadzono dla dwóch lokalizacji. Pozostały jeszcze kolejne dwie lokalizacje na których pobrane zostaną próbki z 17 plech. Sądzę, że w tym przypadku trafność rozpoznania wyniesie 100%.
W tej sytuacji utworzenie stref ochrony porostu w rejonie Kołobrzegu jest coraz bliższe zrealizowania.
Dobra wiadomość. A masz może zdjęcie tego przystrumycznika?
#2758
od kwietnia 2006
Mam zdjęcia przystrumycznika ale niekoniecznie tego przekazanego do badań. Nie mam jeszcze danych szczegółowych i nie wiem, na których lokalizacjach znajdował się przystrumycznik.
#2764
od kwietnia 2006
W końcu finał! Decyzją RDOŚ w Szczecinie ustalone zostały dwie strefy ochrony dla kobiernika orzęsionego o pow. ok. 1 ha i 3 ha w pobliżu Kołobrzegu.
Kolejne dwie strefy, tym razem w granicach miasta spodziewane są w przyszłym roku. Przyznaję, że to dość żmudny proces, od odkrycia stanowiska do ustalenia strefy minęło wiele miesięcy, ale jest satysfakcja.
Podziwiam za wytrwałość i gratuluję. Dobra robota !
#2765
od kwietnia 2006
Dziękuję bardzo za gratulacje! To moje łazikowanie po bezdrożach na coś się jednak przydało. Dziękuję forumowiczom za pomoc w niełatwej dla amatora drodze do osiągnięcia celu.
(wypowiedź edytowana przez ttadeusz 23.grudnia.2019)