bio-forum.pl

2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2

bez logowania - można przeglądać

od cze.2010
#28891

1. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:08
Piotr Grzegorzek
55 Jaworzno Wilkoszyn

Niespiesznie zmierzamy ku ulicy Ciężkowickiej. To żółty odcinek.

a - (1)

W lesie dominują dęby - Quercus rubra.

a - (2)

Jest czeremcha - Padus avium.

a - (3)

Jest czeremcha - Padus serotina.

a - (4)
a - (5)

Jest pięciornik - Potentilla erecta.

a - (6)

Jest młody dąb - Quercus robur.

od cze.2010
#28892

2. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:17
Piotr Grzegorzek
a - (7)
a - (8)

Jest siódmaczek - Trientalis europaea.

a - (9)
a - (10)

Jest rozkwitająca gruszyczka - Pyrola rotundifolia.

a - (11)

Potem sprawdziłem ile będę musiał czekać na autobus do Chrzanowa. Była to prawie godzina. Zatem powróciłem do lasu od strony ulicy Wilkoszyn. Na początku zerkam na tytułową lokomotywownię.

a - (12)

Wchodzę do lasu trasą oznaczoną kolorem żółtym. Teraz będę się przemieszczał zgodnie z ruchem wskazówek zegara.

a - (13)
a - (14)

Na początku zauważam pigwowca - Chaenomeles japonica.

od cze.2010
#28893

3. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:28
Piotr Grzegorzek
a - (15)
a - (16)
a - (17)
a - (18)

W tej okolicy bardzo kwitnąco wyglądają gruszyczki okrągłolistne - Pyrola rotundifolia. Rośliny ponadto sfilmowałem.

a - (19)
a - (20)
a - (21)

Jest łan konwalii majowej.

od cze.2010
#28894

4. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:33
Piotr Grzegorzek
a - (22)
a - (23)
a - (24)

Jest hiacyntowiec - Hyacinthoides ×massartiana.

a - (25)
a - (26)
a - (27)

W drzewostanie dominują brzozy - Betula pendula.

od cze.2010
#28895

5. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:44
Piotr Grzegorzek
a - (29)
a - (30)

Osiągam stanowisko listery - Listera ovata. Kwitnące okazy też były, ale pokazałem je w pierwszej części. Teraz sfilmowałem je po swojemu.

a - (31)
a - (32)

Zawracam.

a - (33)
a - (34)
a - (35)

Przekraczam lokalne wysypisko śmieci.

od cze.2010
#28896

6. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:50
Piotr Grzegorzek
a - (36)
a - (37)

Jest wietlica - Athyrium filix-femina.

a - (38)
a - (39)

Jest bodziszek - Geranium robertianum.

a - (40)

Jest opona.

a - (41)
a - (42)

Jest czeremcha - Padus serotina z gniazdem ptasim.

od cze.2010
#28897

7. 2026-05-27 Jaworzno Wilkoszyn - las przy lokomotywowni - część 2
3.cze.26 21:54
Piotr Grzegorzek
a - (43)
a - (44)
a - (45)
a - (46)

Oto kolejne okazałe czeremchy - Padus serotina.

a - (47)

Jest robinia - Robinia pseudoacacia.

a - (48)

Jestem na ulicy Wilkoszyn. Oto kwitnąca czeremcha - Padus serotina.

a - (49)

Jest śniedek - Ornithogalum angustifolium.

⇒ dodaj wypowiedź
to strona wątku; nowy wątek/zapytanie można dodać na stronie działu lub w innym dziale forum
bio-forum.pl służy nam od 2001 roku; swój kształt zawdzięcza prostym zasadom:
Trzymamy się tematu forum. Nie drażnimy się. Ma być miło :)szerzej o zasadach i coś jak regulamin
ta strona być może używa ciasteczek (cookies), korzystając z niej akceptujesz ich użycie — więcej informacji