Rośliny z łąki niezbyt suchej i niekoszonej - wygląda na nieużytek. Nie mam pomysłu na gatunek. Jakoś nie znalazłem jastrzębca z takim złożonym baldachem.
Na jakiej podstawie? Proszę o uzasadnienie. Nie widzę na zdjęciach ŻADNYCH cech tego gatunku (zupełnie inne koszyczki kwiatowe i liście, a poza tym na zdjęciach są wyraźne rozłogi!!), natomiast sporo jest tu cech jastrzębca kwiecistego Hieracium floribundum Wimm. et Grab. (kształt kwiatostanu, owłosienie koszyczków, owłosienie i kształt liści oraz rozłogi).
W ogóle oznaczanie większości taksonów z rodzaju jastrzębiec Hieracium L. na podstawie samych zdjęć to bardzo ryzykowna sprawa.
(wypowiedź edytowana przez sn2009 09.czerwca.2010)
to na pewno nie jest Hieracium umbellatum. Ja stawiam na Hieracium caespitosum, choć liście ma bardzo podobne do H. bauhinii (H. piloselloides s.l.). Częste są również mieszańce.
Tyle, że typowy H. caespitosum Dumort ma z reguły ciemne szyjki słupka (tu mamy jasne), dobrze widoczne rude owłosienie rozłogów, i trochę inaczej zbudowany kwiatostan - dolne jego odgałęzienie jest nieco odsunięte od pozostałych i kwiatostan przypomina wiechę z powodu skrócenia bocznych gałązek wobec tych ze środka (na zdj. 2, 3, 13 mamy baldach o mniej więcej jednakowych gałązkach), koszyczek w czasie pełni kwitnienia nie ma przewężenia, poza tym takson preferuje wyraźnie wilgotniejsze siedliska. Można ew. brać tu pod uwagę mieszańca z H. piloselloides, tzw. jastrzębiec ścierniskowy Hieracium arvicola Nägeli & A. Peter Moim zdaniem łatwiej powiedzieć, czym okaz ze zdjęcia na pewno nie jest.
(wypowiedź edytowana przez sn2009 09.czerwca.2010)