15 lutego 2025: W związku z migracją forum na nowe oprogramowane zakładanie nowych kont dostępu (login/hasło) jest tymczasowo zawieszone.
Ponieważ wygląda na to, że opcja zablokowania pisania na forum niekoniecznie działa, proszę w najbliższych dniach (do ogłoszenia końca migracji) wstrzymać się z pisaniem na forum. Wpisy zrobione po 15 lutego 2025 14:12 mogą nie przenieść się na nowe forum
—
szczegóły i komunikaty związane z migracją.
#415
od października 2007
a latosie szyjkę miały?? bo wyglądają mi raczej na G. coronatum.
i czy to, co widzę na dolnym zdjęciu to brodawkowana główka (na powierzchni) ?
Masz możliwość poobserwowania ich?
#449
od października 2007
Odwiedziłem wczoraj stanowiska gwiazdoszy i oto efekt.Dokładnie w tym miejscu nie trafiłem nowych owocników,więc nic nowego o przedstawionych wyżej gwiazdoszach nie dodam.Znalazłem za to trzy nowe punkty występowania
geastrum rufescens jak sądzę.
Pierwszy z nich kilka metrów obok powyższego.
Drugi jakieś 20m od pierwszego
Trzeci w lesie liściastym ok.200m na południe
Na miejscu gdzie w kwietniu znalazłem stare owocniki
geastrum rufescens (zgłoszenie nrID98929) pojawiły się młode.
#479
od października 2007
W środę znów odwiedziłem gwiazdosze.Niestety upały wstrzymały wzrost młodych,na dodatek coś je jeszcze dość intensywnie zżera.Kilku owocników się nie doliczyłem.
Aniu,czy młode,jeszcze w formie "jaj",które w tej chwili zwiędły,odrodzą się po deszczach,czy już po grzybkach?I czy te wszystkie gwiazdosze to g.rufescens?
Według mnie tak, wszystkie jakie teraz znalazłeś to gwiazdosze rudawe
Wszystkie te różowawe, to G. rufescens. Jaja mają szansę na rozwój, a jak nie jaja, to pewnie pokażą się zupełnie nowe owocniki jesienią.