Mirki, czy u mnie coś z komputerem, czy zdjęcia "ciemnobiałek" nie weszły?
Nie ciemnobiałki. Nie znam ich, albo nie kojarzę ze zdjęć.
twardzioszki? grzybówki?
Zapach?
Zarodniki, cystydy....
Wrzucaj foty ze spaceru bo ja walczę z mikroskopem. Jak się obrobię to wrzucę zdjęcia.
Niewiele umiem wyczytac z tych zdjęć - wydaje mi się, że warto się spotkać przy jakiejś okazji i porozmawiać co i jak mikroskopować, żeby było widać, to, co trzeba zobaczyć. Trochę za grube są praparaty i nie umiem się nawet dopatrzeć czy to co widzę na zdjęciu 9 to cystydy czy młode podstawki.
Stoimy w punkcie wyjścia. Tzn - nie wiem nadal co to za rodzaj nawet.
Ratunkiem będzie ktoś kto zna ten gatunek lub precyzyjniejsze (tym samym bardziej świadome) mikroskopwanie, ale to musimy chyba odłożyć na później. Dużo łatwiej jest pokazać jak mikroskopować, niż opisać :-)
#745
od lutego 2007
OK. Pączątki są trudne. Dzisiaj spróbuje zrobić cieńszy preparat i jeszcze raz zrobić im fotki. Może się uda.
Napiszę to tu, bo może przyda się innym osobom, które zaczynają mikroskopować grzyby. Przy obserwacji cech mikroskopowych zazwyczaj musimy zobaczyc konkretną cechę - np. czy są cystydy, czy ich nie ma. Jesli są to jaki mają kształt i często - jaką wielkość. Czy są tylko na ostrzu (cheilocystydy) czy też na powierzchni blaszki (pleurocystydy). Czy podstawki mają dwie, trzy czy (najczęściej) 4 sterygmy. Tu mają 4 jak mi się wydaje. Czy zarodniki są gładkie czy nie itd... w zależności co w danym rodzaju jest cechą różnicujacą (= ważną kluczowo). W różnych rodzajach często musimy zaobserwować różne cechy (np. budowę skórki kapelusza, obecność cystyd na trzonie, obecność sprzążek u podstawy podstawek, rodzaj wybarwienie strzępek skórki kapelusza itd....). Trudne :-)
#747
od lutego 2007
No niestety dla laika to na początku trudne :((, ale myślę, że z czasem się poprawię i doszkolę :))
#5939
od grudnia 2003
hmmm...myślałem,że będzie mniej problemów z oznaczeniem grzybka ,który rośnie o tej porze roku,gdzie właściwie grzybów kapeluszowych jak na lekarstwo... :-(
A dlaczego nie po prostu dzwoneczkowate?? takie już przerośnięte?
No wiem, ale ostatnio oglądałam pniak z nimi i były tak różne, ze nie wykluczałabym....
no mikroskop - świadomie :-)
Cystydy pod 40 co najmniej, zarodniki pod 100 :-) Chociaż jedno zdjecie zarodnika jest ok - 11-ste.